پرستار كودك در منزل

به شخصي كه در امر نگهداري كودك به مادر كمك و همراهي مي دهد، پرستار كودك يا پرستار بچه گفته مي شود. پرستار كودك در منزل به امروز آموزشي و امور نگهداري ميپردازد ...
امروز با افزايش تعداد زنان شاغل در ايران،  مراكز نگهداري از كودكان زيادي اعم از مهد كودك ها و مراكر خدمات پرستاري( پرستاران كودك ) در كشور ايجاد شده است. اين مراكز در ساعاتي كه مادران سركار يا بيرون منزل هستند يا به هر دليلي نمي توانند در كنار فرزندانشان باشند، به مراقبت از فرزند آن‌ها مي‌پردازد.


برخي از مادران شاغل ترجيح مي دهند كه به جاي گذاشتن فرزند خود در مهدكودك، پرستاري را استخدام كنند كه در خانه از او مراقبت كند. حتي در برخي موارد پرستار كودك به صورت شبانه روزي به نگهداري از كودك مي پردازد.
 
پرستار كودك در منزل معمولا در خانه هاي شخصي از كودكان آنها مراقبت مي كند. همچنين هر پرستار كودك، بسته به سن و تعداد كودكان خانواده، مسئوليت‌هاي متفاوتي را بر عهده خواهد داشت.مثلا براي نوزاد، پرستار بايد به موقع به او غذا بدهد، پوشك او را تعويض و به ميزان لازم او را بخواباند تا استراحت كند. ولي وقتي از كودك 5 سال به بالا مراقبت مي كند، دركنار غذا دادن، تعويض لباس و خواباندن، بايد با او بازي كرده و به كودك آموزش هاي لازم راهم بدهد.

زماني كه يك پرستار كودك در منزل شروع به كار مي‌كند، در وهله‌ي اول بايد عاشق بچه‌ها بوده و از نگهداري و بازي با كودكان نهايت لذت را ببرد. همچنين بايد مهربان، صبور، با حوصله و تا حدي شوخ طبع نيز باشد تا كودك از گذراندن زمان خود با او لذت ببرد. خلاقيت و توانايي در انجام فعاليت‌هاي جالب و جذاب براي بچه از ديگر خصوصياتي است كه يك پرستار بچه بايد داشته باشد.

الزاما براي پرستار كودك بودن نياز به مدرك خاصي نيست، ولي برخي از كارفرمايان و دفاتر كاريابي، استفاده از افراد با گواهينامه‌ي مرتبط را ترجيج مي‌دهند. اين امر بيشتر از اين جهت است كه مي‌خواهند پرستار كودك علاوه بر توانايي‌هاي عملي، دوره‌هاي تئوري را نيز گذرانده باشد.

پرستار بچه در خانه هاي شخصي افراد كار مي كند و ساعت كاري او بين چند ساعت در روز تا تمام وقت متغير است. همچنين ممكن است گاهي پرستار با افراد خانواده كودك زندگي كند.
 
در ادامه اطلاعات كاملي در مورد وظايف، دانش و مهارت مورد نياز، تحصيلات لازم، نحوه ورود به شغل، بازار كار آن و ميزان درآمد يك پرستار كودك ارائه داده خواهد شد.

وظايف پرستار كودك

پرستار كودك بايد مراقب نوزاد ها و كودكان باشد و وظايف زير را هم بر عهده داشته باشد.

لباس پوشاندن

غذا دادن

حمام كردن

تعويض پوشك

همانطور كه در بالا اشاره شد، نگهداري و مراقت از كودكان بزرگتر نيازمند آموزش نيز مي باشد. همچنين گردش و تفريح نيز براي كودكاني كه در سن 5 به بالا قرار دارند امري ضروري به حساب مي‌آيد. پرستار كودك گاهي به مادراني كه تازه زايمان كرده‌اند در نگهرادي نوزادشان تا مدت كوتاهي كم مي‌كند تا مادر از به حالت جسماني معمول خود بازگردد.

امروزه پرستار كودك در منزل و پرستار سالمند در منزل يكي از نيازهاي اصلي خانواده ها تبديل شده است، چرا كه با افزايش دغدغه هاي كاري افراد خانواده و درگير شدن اكثر اعضا با كارهاي خارج خانه عملا مراقبت از سالمند و مراقبت از كودك براي اعضاي خانواده مقدور نمي باشد.

مركز خدمات پرستاري آسانيسم، يكي از معتبر ترين مراكز پرستاري تهران مي باشد كه به صورت تخصصي بر روي ارائه خدمات پرستار كودك در منزل و پرستار سالمند در منزل فعاليت مي نمايد و با كادري مجرب و تعهد كاري بالا در خدمت رساني به شما عزيزان حاضر مي باشد، اگر به دنبال مشاوره براي استخدام يك پرستار براي كودك يا سالمند خود مي‌گرديد، با ما تماس حاصل نماييد.

نوشته شده توسط اگهي رايگان | ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۸:۰۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |